Tytuł: Kino plenerowe w Suszcu

Inwestor: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska”

Faza: Projekt koncepcyjny | budowlany | wykonawczy | nadzór autorski
Rok projektu: 2020/2021
Rok realizacji: 2022
Powierzchnia zabudowy: 89 m2

 

Opis projektu:

Obiekt został zaprojektowany w taki sposób aby mógł pełnić funkcję zewnętrznego kina plenerowego z zadaszoną widownią mogąca pomieścić do 50 osób, służącą do kameralnych projekcji filmowych, występów teatralnych, koncertów muzycznych, czy zajęć terenowych. Dodatkowo poprzez otwarcie się w drugim kierunku, na park, obiekt posiada dodatkową zewnętrzną scenę, stanowiącą bazę do organizacji większych koncertów i imprez plenerowych organizowanych przez gminę. Lokalizacja obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie GOK-u, w znacznym stopniu poszerzą jego możliwości kulturalne. Scena, natomiast zaprojektowana została jako zamykana bramami opuszczanymi z dwóch stron, umożliwia to zwrócenie jej w wymaganym kierunku, do wnętrza lub na zewnątrz.

Obiekt został zaprojektowany w formie nowoczesnej zwartej, prostopadłościennej bryły z częściowym nadwieszeniem przestrzeni widowni. Boczne ściany widowni zostały otwarte, dając wgląd do wnętrza obiektu jednocześnie zdradzając jego funkcję. Obiekt wyposażony został w jedną scenę która poprzez dodatkową możliwość jej otwarcia na przestrzeń istniejącego skweru umożliwia wielofunkcyjne jej użytkowanie.

Aby stworzyć obiekt trwały, a jednocześnie charakteryzujący się indywidualnym wyrazem architektonicznym, obiekt kina letniego zaprojektowany został w technologii żelbetowej monolitycznej, przy zastosowaniu betonu barwionego w masie w kolorze grafitowym. Aby  elewacji nadać indywidualnego charakteru do skonstruowania ścian z betonu zastosowano zaproponowano użycie tradycyjnego szalunku drewnianego, chcąc uzyskując w ten sposób niepowtarzalną fakturę elewacji. Siedziska zadaszonej widowni zostały zaprojektowane z drewna modrzewiowego, doskonale komponując się z grafitowym odcieniem betonu, zmiękczając jego surowy wygląd. Balustrady zostały zaprojektowane jako pełnoszkalne. W ten sposób rozwiązania materiałowe konsekwentnie wpiszą się w nowoczesną formę obiektu.